Burnfree Nedir?

 

BurnFree Yanıkların ilk yardımında kullanılan özel formüllü bir jeldir. BurnFree ısı yanıklarında tek adımda ve tek bir ürünle gerekli tüm ilk yardım adımlarını gerçekleştirir. BurnFree evde, işyerinde, arabada veya seyahatte, her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz kullanımı kolay ambalajlarda sunulur. BurnFree jeli yanık bölgeyi sudan 4 kat daha hızlı soğutur(1) ve yanığın derinleşmesini anında engeller, acıyı etkili bir şekilde giderir (2), rahatlatır, cildi nemlendirir, enfeksiyonu önlemeye(3) ve iyileşmeye(4) yardımcı olur. Yanıklarda, haşlanmalarda ve güneş yanıklarında kullanılır.  Ayrıca tahriş, sıyrık, kesik, sürtünme yanığı gibi hafif cilt yaralanmalarında da acıyı giderir, bakteri gelişmesini önlemeye ve iyileşme sürecine yardımcı olur ve tahriş etmez.

 

(1) Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahi Ana Bilim Dalı, Yanık Merkezi. Morris SE, Ward RS, Shelby J, Boswick JA tarafından yapılan çalışma sonuçlarına göre 3. Derece yanıklarda BurnFree ile soğutma, su ile soğutmaya göre yanığa bağlı doku hasarını 4 kat azaltıyor.

(2) İsviçre St. Gallen Rorschach Bölge Hastanesi, Acil bölümü,Dr. Dieter von Ow, Dr. René Frei tarafından 30 denek üzerinde yapılan çalışma sonucu, BurnFree Hidrojel emdirilmiş pansumanlar ile VAS acı ölçeğinde (10 üzerinden) ilk 10 dakika içinde ortalama 3,3'lük bir azalma, 60 dakika içinde ise ortalama 4,7'lik bir azalma gözlenmiştir.  

(3) Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahi Ana Bilim Dalı, Yanık Merkezi Başkanı Dr. Stephen Morris tarafından yapılan bu araştırma bir makale şeklinde Amerikan Yanık Derneğinin New-York’daki 1997 yılı toplantısında sunulmuştur.

(4) a) Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahi Ana Bilim Dalı, Yanık Merkezi Başkanı Dr. Stephen Morris tarafından yapılan çalışma.

b) Instituto Gianni Gaslini Irccs, Genova, İtalya, Pediatik Yanık Cerrahi Uzmanı Dr. Anna Maria Tamisani tarafından yapılan klinik çalışma.

c) Arjantin, Rio Grande bölge hastanesi Cerrahi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı, Dr. Oscar J. Troisi, Dr. Ora Ines El Valdemoros, Dr. Luis Angel Rana klinik çalışması. BurnFree'nin etkinliği dünya çapında yapılmış 12 farklı klinik çalışma ile test edilmiştir.  

 

Kullanım Şekli:

Yanıktan sonra yanık bölgeye kalın bir tabaka halinde sürülür, ovulmaz, cilde yedirilmez. Etkisini göstermesi için cilt üzerinde en az 30 dk. bırakılır. BurnFree yanığı takip eden 7 gün boyunca kullanılabilir ancak yanıktan sonra ne kadar çabuk sürülürse o kadar etkili olur. Bu nedenle her zaman elinizin altında BurnFree bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

 

Nasıl etki eder?

BurnFree'nin diğer yanık ilaçlarına göre çok farklı bir etki mekanizması vardır:

1) BurnFree yanık bölgeyi sudan 4 kat daha etkili bir şekilde soğutur ve yanığın derinleşmesini engeller. Su ile soğutmaya göre ciltteki doku hasarını 4 kat azalttığı klinik deneylerle kanıtlanmıştır.

2) Acıyı hızlı ve etkili bir şekilde giderir.

3) Cildi nemlendirir ve rahatlatır.

4) Enfeksiyonu engellemeye yardımcı olur ve bariyer oluşturarak dış ortamdaki virüs, bakteri, mikrop, ve mantarların yaralı bölgeye ulaşmasını engeller.

5) İyileşme sürecine yardımcı olur. Cildin kendini hızla tedavi etmesi için en iyi ve doğru ortamı sağlar (nemli tedavi ortamı).

6) Yanığın derinleşmesini engellediği için, leke ve iz kalma riskini azaltır.

7) BurnFree Battaniyeler büyük alan kaplayan ciddi yanıklarda sıvı kaybını azaltarak hastanın hayati fonksiyonlarını korur.

8) "Islatıcı ve nüfus edici" formülü sayesinde yanık cilde yapışmış yanmış/erimiş elbise vb. yabancı maddelerin temizlenmesini kolaylaştırır (ileri debridman).

9) Formülünde ilaç sınıfına giren hiç bir madde yoktur. Paraben, etil-paraben, metil-paraben vb. zararlı olabilecek kimyasallar içermez. %95 su ve doğada bilinen en etkili antiseptik olan Doğal Çay Ağacı özü içerir. Bebeklerde ve çocuklarda kullanılması güvenlidir.

10) Gerektiğinde yara ve yanık üzerinden su ile kolayca yıkanır, kalıntı bırakmaz. Suda %100 çözünür.

 

Hangi Yanıklarda Kullanılır?     

-  Isı yanıkları (ütü, ocak, tava, fırın, soba, ateş, vs...)

- Kaynar sıvı yanıkları (kaynar su, buhar, kızgın yağ, vb.)

-Güneş yanıkları

- Elektrik yanıkları

- Kimyasal yanıklar (kimyasal yanıklarda BurnFree uygulanmadan önce kimyasal cilt üzerinden uzaklaştırılmalıdır, bunun için kimyasala maruz kalan bölge bolca akan su ile en az 20dk boyunca yıkanmalıdır.

-Ayrıca ufak kesik, sürtünme yarası, sıyrık, tahriş vb. hafif cilt yaralanmalarında da acıyı giderir, bakteri gelişmesini önlemeye ve iyileşme sürecine yardımcı olur ve tahriş etmez.

 

20 yıldır, tüm dünyada ve Türkiye'de hastanelerde, ambülanslarda ve yanık merkezlerinde doktorlar da BurnFree kullanıyor. Siz de artık aileniz için kullanabilirsiniz!

 

Genel Bilgiler:

 

1994 yılında kurulan BurnFree yanık ilk yardımı konusununda geniş kapsamlı klinik araştırma çalışmaları yürütmüş ve yenilikci ürünler geliştirmiştir. Günümüzde BurnFree, tüm ürünlerinde kullandığı jelin çok geniş sıcaklık yelpazesinde sabit kalmasını sağlayan gelişmiş jel formülü sayesinde yanıkların ilk yardımı ve tedavisi konusunda en ileri tıbbi teknolojiyi sunmaktadır. Yanıklar ve yaralar için geliştirilmiş bu özel formül, jelin yanık veya yara bölgesinden akmayarak uzun süre sabit kalmasını sağlar ve jelin yanık bölgeyi çok etkili bir şekilde soğutmasına yardımcı olur. Geliştirilen jel yanıkların ilk yardımında uygulanması gereken 5 adımlık protokolü tek başına gerçekleştirir: Soğutma, acıyı giderme, dış etkenlerden koruma ve enfeksiyonu engelleme, nemlendirme ve sıvı kaybını en aza indirme, iyileşme sürecine katkı.

HydroJel emdirilmiş pansumanlarda ise BurnFree'nin kullandığı yenilikci açık hücreli medikal köpük, BurnFree jeli için çok iyi bir taşıyıcı olup, yanıkların ilk yardım tedavisinde çok etkili bir çözüm sunar. BurnFree pansumanlarda kullanılan açık hücreli medikal köpük BurnFree jelinin yara yüzeyine bol miktarda, etkili ve eşit dağılmasını sağlayarak daha iyi bir soğutma ve tedavi sağlar. Günümüzde BurnFree, acil sağlık, hastane ve iş sağlığı sektörlerinde olduğu kadar itfaiyeler ve savunma sanayii için de tedarikte dünya lideridir ve bu yanık ürünlerini en üst teknoloji ile üretir.

Dünya çapında yapılan 12'den fazla bağımsız klinik deney ve medikal çalışma sayesinde, BurnFree'nin yanık ilk yardımında ve ön-tedavisinde⃰, yanık bölgeyi soğutma ve rahatlatmada, yanığın ilerlemesini durdurmada, ve yanık yaralarını diğer ilk yardım ve ön-tedavi türlerinden daha hızlı bir şekilde acısını dindirmede etkili olduğu tıbben kanıtlanmıştır. Dünya çapında 50'yi aşkın ülkede doktorlar, sağlık görevlileri, ve itfaiye erleri BurnFree'ye güveniyor. Ayrıca Amerikan ordusu dahil, dünya çapında 20'den fazla ordu, yanık, patlama vb. her türlü infilaklere bağlı ısı yaralanmalarında ve kimyasal yanıklarda BurnFree kullanmaktadır. ⃰Tedavi öncesi yara bakımı.

 

BurnFree'nin Faydaları:

 

Anında ısıyı emerek yanığın ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur.
Yanık bölgeyi soğutur, kuruyan ve sıvı kaybeden cildi nemlendirir.
Acıyı giderir, hastayı sakinleştirir, şok'a girmesini önlemeye yardımcı olur.
Yarayı örter, dış kaynaklı kontaminasyonu önlemeye ve iyileşme sürecine yardımcı olur, sıvı kaybını azaltır.
Buharlaşmaz, ısının jel sistem içine transfer olması ile yanığı soğutur.
Taşınabilir, kullanımı kolay, suda tamamen çözünür.
Amerikan ANSI standarlarını'nin su bazlı yanık tedavi standartlarını tamamen karşılar veya aşar.
Yanık ve cilt yaralanmalarına bağlı iş kazalarında çalışanların ilk yardım ve ön-tedavisinde ciddi bir katkı sağlar, tedavi sürelerini ve masraflarını azaltabilir, ve buna bağlı olarak iş yerinin mali mesuliyetini düşüren iyi bir işletme yönetim aracıdır. 112 Acil Hizmetlerinde ve Devlet Hastanelerinde ilk yardım ve ön-tedavi amacı ile kullanıldığında yanığa bağlı tedavi sürelerini kısaltabilir ve kamu sağlık harcamalarının azaltılmasına ciddi bir katkı sağlayabilir.
BurnFree, dünya çapında sağlık hizmetlerine ulaşım imkanı olmayan çocuklara yardım eden Oliver Vakfı'nın önemli bir partneridir.

 

Ürün Özellikleri ve Formülasyonu:


BurnFree, yara yüzeyinden akıp gitmeyen viskozitesi yüksek olan bir medikal jeldir. Yapısı ve yoğunluğu nedeni ile yapılan bilimsel çalışmalara göre su'dan 4 kata kadar daha etkili bir soğutma sağlar, ve bu nedenle yanığı su ile soğutma metoduna göre daha üstündür. BurnFree jeli, Steril Pansumanlarda bulunan medikal köpüğe ve Yanık Battaniyelerinde bulunan yün dokuya derinlemesine ve homojen bir şekilde dağılır, böylelikle yanığı çok etkili bir şekilde soğutur.
BurnFree %95 su bazlıdır ve %100 su'da çözünür (su'da solübilitesi %100'dür), bu sayede gerektiğinde hekim tarafından muayene veya ileri tedavi öncesinde, yara veya yanık bölgesinden su veya serum fizyolojik ile kolaylıkla ve tamamen yıkanabilir.
BurnFree ilaç sınıfına giren hiç bir madde içermez. A.B.D. gıda ve ilaç kurumu (FDA), Avrupa Birliği, ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından "Tıbbi Cihaz" (Medical device) olarak sınıflandırılmıştır. Amerika için FDA onaylıdır, Avrupa Birliği ve Türkiye'de satışı için de CE onaylıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı UBB onaylıdır.
BurnFree eser miktarda Melaleuca alternifolia (Tea Tree Oil) doğal bitki özü içerir. Birçok ülkede Melaleuca'nın enfeksiyonu önleyen ve iyileşmeye sürecine yardımcı olan anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri olduğu kabul edilir. Bu özellikler birçok farklı bilimsel ve klinik çalışma ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
BurnFree jeli viskozitesini ve etkinliğini arttıran buharlaşmayı önleyici, kıvamlaştırıcı ve koruyucu maddeler içerir.
BurnFree pansumanları sterildir ve jeli tutan ve yara yüzeyinde daha uzun bir süre boyunca sabitleyen patentli bir medikal köpük kullanır (medical open cell foam).
BurnFree yanık battaniyeleri özel örme bir Worsted (Kamgarn) tiftik ve debri bırakmayan medikal yün doku kullanır, BurnFree jeli bu doku'ya derinlemesine emdirilir. Battaniyeler ağırlıklarının 12 katı jel tutma kapasitesine sahiptir ve yangın söndürme, yangından kaçış, yangından insan kurtarma operasyonları ve yanık ilk yardımı için kullanılırlar. Bu battaniyeler hem geleneksel yangın battaniyelerine göre çok daha etkili bir koruma sağlar, hem de Yanık/Travma/İlk Yardım battaniyesi olarak birçok ihtiyaca cevap verirler.
BurnFree battaniyeleri ANSI (American National Standards Institute) tarafından geleneksel yangın battaniyeleri için belirlenen standartlara uydukları gibi, yanık ilk yardımı için de bir "Tıbbi Cihaz" olarak sınıflandırılırlar. Kısacası bu battaniyeler birçok amacı tek bir ürünle karşılar. BurnFree battaniyeleri BurnFree ürünlerinin tüm diğer özelliklerine ilaveten, ciddi ve büyük yanık vakalarında ambülansla hasta nakli için de kullanılırlar.
Tüm BurnFree jel şişeleri, tek kullanımlık saşe dozları, steril pansumanları ve yanık battaniyeleri aynı ilaç içermeyen gelişmiş BurnFree jel formülü kullanır.

Raf Ömrü:


Tüm BurnFree ürünleri ürün kalitesini ve etkinliğini garanti eden bir son kullanma tarihi (SKT) ile üretilir. FDA mevzuatına göre, bazı ürünlerin üzerinde yazılı bir Son Kullanma Tarihi olması kanunen mecburidir. Bazı ürünlerde ise SKT tarihlenmesi mecburi değildir. Genel kural olarak, SKT gerektiren ürünlerde bu tarih ürün üzerinde açıkca yazılıdır, diğer ürünlerde ise SKT ürün üzerinde yazılı olan üretim tarihinden itibaren 5 yıldır.
Yanık battaniyeleri, Steril Pansumanlar ve Jel şişeleri ve Tek Doz Saşeler 5 yıllık bir raf ömrüne sahiptir.

Soğutma, Acı Giderme, Kullanım, Advers Etkiler:


BunrFree'nin tek kullanımlık saşe ve 59ml veya 118ml şişeleri cilt üzerinde küçük alanları kapsayan yanıklar için tasarlanmıştır. Anında soğutması ve uzun süreli rahatlama sağlaması için, bu jeller yanık üzerine kalın bir tabaka halinde ve ovmadan dökülmelidir, ve etkisini tam anlamı ile göstermesi için yanık bölgesinde en az 30 dakika bırakılmalıdır.
BurnFree Pansumanları ve Battaniyeleri ise, daha büyük alan kapsayan veya daha ciddi yanıklar için tasarlanmıştır. Pansuman ve Battaniyelere hekim tarafından su ile kolayca yıkanabilen BurnFree jeli emdirilmiştir.
BurnFree hiç bir zaman alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek veya birçok ülkede kullanımı yasak olan lidocaine-benzocaine benzeri lokal anestezik ilaçlar kullanmaz.

BurnFree ile ilgili kısa bilgiler:


BurnFree medikal anlamda yüksek kalite, rekabetci fiyat politikası ve zamanında teslimat konularında öncü ve lider bir firmadır.
1994 yılında kurulan BurnFree, yoğun AR-GE programı sayesinde yanık jeli teknolojisinde "2. jenerasyon" ürünleri geliştirmiştir ve bu alanda tıbbi teknolojiyi ilerletmiştir. Yenilikci tasarımı sayesinde Pansumanlarda jel emdirilmiş steril "medikal açık hücreli köpük" ürünlerini tıbba kazandırmıştır. BurnFree ürünleri tüm dünyada patentlidir. BurnFree ismi tüm dünyada tescil edilmiş ve koruma altında olan bir markadır.
Tüm BurnFree ürünleri ISO 9001, 9002, 13485 ve FDA üretim standartlarını karşılar.
BurnFree Yanık bakımı konusunda, İş Sağlığı, Endüstriyel Güvenlik, Acil Sağlık Hizmetleri, İtfaiye ve Askeri pazarlarda dünya çapında lider bir markadır.
BurnFree, Endüstriyel Güvenlik, Acil Sağlık Hizmetleri, Hastaneler, Okul ve Öğrenim Kurumları Sağlık pazarlarındaki lider distribütörlerin dünya çapında tercih ettiği markadır.
BurnFree dünya çapındaki distribütör ağı ile 50'den fazla ülkede 100 milyon adet'in üzerinde ürün satmıştır.

Bu sayfalarda sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amacı ile verilmiştir. BurnFree-Preventis burada sunduğu tüm bilgilerin doğruluğuna inanır, ancak şirket bu bilgileri garanti etmez ve bu bilgiler ışığında ürün kullanımı ile ilgili olarak ürün kullanımından doğabilecek hiçbir sorumluluk ve mali mesuliyet kabul etmeyeceği gibi, bu bilgilerin hiç bir şekilde şirket alehine kullanılamayacağını beyan eder.